Jakie rękawice lateksowe wybrać, by dobrze spełniały swoją rolę? Kiedy zakładamy rękawice ochronne? Na te pytania mamy konkretne odpowiedzi! Konieczne jest dobranie ich odpowiednio do wykonywanych czynności.
Rękawice ochronne mają za zadanie zabezpieczać dłonie (i często też przedramię) przed uszkodzeniami chemicznymi, mechanicznym, poparzeniami i wieloma innymi zagrożeniami.
Dlatego też istnieje kilkanaście kategorii rękawic ochronnych:
- Rękawice antyprzecięciowe
- Rękawice antyprzekłuciowe
- Rękawice chroniące przed chemikaliami – chemoodporne
- Rękawice jednorazowe
- Rękawice lateksowe
- Rękawice montażowe
- Rękawice nitrylowe
- Rękawice ochronne ESD
- Rękawice PVC
- Rękawice skórzane
- Rękawice spawalnicze
- Rękawice zimowe
- Rękawice żaroodporne
Jakie rękawice wybrać do sprzątania, prac domowych, czyszczenia powierzchni lub do kontaktu z żywnością? Zacznijmy od podstaw.
Muszą one z pewnością spełniać odpowiednie normy:
- Powinny mieć pory na tyle małe, że nie przenikną przez nie bakterie i wirusy (norma EN 455-1).
- Rękawiczki muszą być odpowiednio rozciągliwe i wytrzymałe (norma EN 455-2).
- Muszą mieć pozytywną opinię pod kątem oceny biologicznej (norma EN 455-3).
- Rękawiczki nadają się do użytkowania przez określony czas (norma EN 455-4).
Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze rękawic do prac domowych. Informacja o spełnianych przez produkt normach powinna być wyraźnie zaznaczona na jego opakowaniu. Rękawice ochronne mają oznaczenia, na które należy zawsze zwracać uwagę.
Jakie rękawice do pracy z żywnością wybrać? Jeśli rękawice mają być stosowane podczas kontaktu z żywnością muszą również być dopuszczone do kontaktu z nią. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
W codziennym życiu podczas prac domowych często nie zwracamy uwagi na to, jakie właściwości mają rękawice, jednak jeśli chcemy chronić dłonie – róbmy to właściwie, tak by służyło to naszej skórze, a nie jedynie stwarzało pozory bezpieczeństwa. Produkt niecertyfikowany może stwarzać jeszcze większe zagrożenie, co niesie za sobą więcej problemów niż korzyści.
To tyle z norm i zasad dotyczących rękawic ochronnych. Jak to jest w praktyce? Najbardziej odpornym na bakterie, wirusy i środki chemiczne materiałem jest lateks, który w niektórych przypadkach uczula, szczególnie wrażliwą skórę. Jeżeli jednak nie jest się na niego uczulonym, najlepiej wybierać rękawice wykonane właśnie z tego materiału, ponieważ najlepiej chroni on skórę oraz jest naturalnym tworem przyrody.
Alternatywą są rękawice ochronne wykonane z nitrylu i winylu. Te pierwsze są bardziej elastyczne jednak mniej odporne od winylu.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego rękawiczki lateksowe żółkną? Dzieje się tak na skutek reakcji naturalnego lateksu z cząsteczkami ludzkiego potu, która powoduje odbarwianie się materiału.
Oprócz norm rękawic ochronnych, zasad zastosowania i ich specyfikacji należy pamiętać o doborze prawidłowego rozmiaru. Jak wybrać rozmiar rękawiczek ochronnych? Nie mogą one być zbyt małe, aby nie pękały podczas ich zakładania, ani za duże, tak by nie zsuwały się podczas pracy. Należy stosować się do tabeli rozmiarowej producenta, po uprzednim zmierzeniu dłoni.
Nawet podczas krótkotrwałego kontaktu z substancjami chemicznymi, służącego do użytku domowego, nasza skóra jest narażona na oparzenia chemiczne, zapalenia skóry czy objawy egzemy. Dlatego powinno się zawsze używać rękawic ochronnych – w domu i w pracy.
Jako rękawice uniwersalne, spisujące się świetnie podczas prac domowych i w zakładach pracy polecamy rękawice robocze, lateksowe Ampri – kliknij tutaj.