Rękawice do spawania precyzyjnego, które chronią i zapewniają komfort

W każdym zawodzie komfort powinien iść w parze z wygodą, jednak w przypadku prac wymagających precyzji wygoda jest wręcz obligatoryjna. Wygodne rękawice spawalnicze to podstawowy produkt, który musi zostać zapewniony pracownikowi podczas spawania precyzyjnego.

Istnieje kilka metod spawania – TIG, MIG, MAG, MMA. Jednak niezależnie od metody wiąże się ono z wieloma zagrożeniami dla spawacza. Proces ten, bowiem niesie za sobą ryzyko poparzenia skóry rąk i przedramienia np. odpryskami gorących metali. Podczas spawania łukiem elektrycznym emitowane jest promieniowanie ultrafioletowe, które ma niekorzystny wpływ na skórę oraz wzrok pracownika, jeśli nie zastosuje on odpowiedniej ochrony, również kremu z filtrem SPF. Spawanie gazowe niesie za sobą ryzyko pożaru i wybuchu gazów spawalniczych. Dodatkowo spawacz narażony jest na dymy spawalnicze mające niekorzystny wpływ na drogi oddechowe. Jest to tylko część możliwych zagrożeń występujących podczas procesu spawania, dlatego też konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie pracownika, a szczególnie jego rąk, które są jego najcenniejszym narzędziem pracy.

Rynek produktów służący przeciwdziałaniu występowania wypadków w pracy oferuje obecnie szereg środków ochrony indywidualnej dla spawaczy. Jednak o ile przy spawaniu większych przedmiotów wybór rękawic jest szeroki, o tyle przy spawaniu precyzyjnym rękawice muszą zachowywać się jak druga skóra, dlatego też wybór odpowiedniej pary jest tak trudny i istotny.

Spawanie precyzyjne, jak sama nazwa mówi, wymaga ogromnej precyzji i dokładności. Ruchy dłoni nie mogą być ograniczone, tak by spawacz mógł swobodnie operować palnikiem. Dlatego też rękawice muszą przede wszystkim chronić dłonie przed poparzeniami zgodnie z ustalonymi normami EN 12477:2005/A1:2006 czy EN 407, ale również mają nadawać komfort pracy i (zapożyczając z lekarskiego żargonu) przede wszystkim nie szkodzić. Wygoda i swoboda wykonywania precyzyjnych ruchów jest w tym przypadku kluczowa. Odpowiednie rękawice powinny mieć szeroką gamę rozmiarów, tak by posiadacze zarówno dużych jak i małych dłoni mogli dobrać je idealnie do swojego rozmiaru. Materiał powinien być na tyle gruby, by zabezpieczać dłoń przed ciepłem konwekcyjnym oraz działaniem rozgrzanego metalu i jednocześnie jak najcieńszy, żeby sprawiać wrażenie drugiej, niewyczuwalnej skóry. Dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzi się skóra naturalna – materiał cienki i odporny.

Do produkcji rękawic spawalniczych nie stosuje się zaś materiałów syntetycznych, gdyż mogą się one topić w kontakcie z wysokimi temperaturami. Jednak sam materiał to nie wszystko. W przypadku ochrony przed odpryskującymi, gorącymi kawałkami metalu konieczne są również nici z niepalnego materiału. Jest to szczegół jednak bardzo istotny, ponieważ żaden element odzieży ochronnej nie może pozwolić sobie na „piętę achillesową”. Dodatkowym elementem są również wkładki wewnętrzne wykonane najczęściej z materiału para-aramidowego, które odpowiadają za ochronę termiczną, ale również zwiększają odporność rękawic na zagrożenia mechaniczne, czego potwierdzeniem powinno być spełnienie najnowszej normy EN 380 2016. Należy zwrócić szczególną uwagę aby rękawice dla spawacza certyfikowane były nie tylko według norm EN 388:2016, czy EN ISO 21420 ale również EN 12477:2005/A1:2006 i EN 407, ponieważ źle dobrane rękawice są zagrożeniem dla spawacza.

Ochrony nigdy za wiele, dlatego też rynek produktów ŚOI proponuje również rękawice aluminizowane, których specjalna powłoka odbija ciepło, chroniąc długotrwale skórę dłoni przed poparzeniem. Rękawice te ze względu na swoje unikatowe właściwości mogą być droższe od standardowych, dlatego też wymyślone zostały nakładki o tych samych właściwościach pasujące na każdy rodzaj rękawic.

Spawanie precyzyjne wymaga ochrony i komfortu, to już wiemy. Jednak nawet posiadając tę wiedzę warto takie rękawice zakupić od profesjonalnego sprzedawcy, aby mieć pewność, z jakiego źródła pochodzą tj. znać producenta i dostawcę. Jakoś rękawic może zaświadczyć jedynie wyspecjalizowana w tej dziedzinie marka. Warto również skorzystać z doświadczenia doradców wyspecjalizowanych w doborze środków ochrony indywidualnej, tak by mieć pewność, że dłonie są chronione a produkt spawany wykonany z największą dokładnością. Wybierając produkty oferowane przez firmę Alfa i Omega ma się pewność, co do sprawdzonej marki, jakości oraz profesjonalnej obsługi doradców, którzy odpowiednio dobiorą każdy produkt niezbędny przy wykonywaniu danej pracy – w tym przypadku spawanie precyzyjne. Tyczy się to tym bardziej rękawic, w których dziedzinie dostawcy Alfy i Omegi są pionierami, a sama firma zajmuje się ich dystrybucją od ponad trzydziestu lat.

Rękawice spawalnicze Nitras 3200

Jesteśmy dystrybutorem: